top of page

Kozmik Enerji (Cosmoenergetica) ve Karma İlişkisi

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2022


Karma kavramı Hinduizm ve Budizm’den gelir ve yaşam boyunca tüm gerçekleri tartan ve ruhların göçü döngüsünde ruhların kalitesini belirleyen kişisel olmayan bir güç olarak yorumlanır. Reenkarnasyon ile sıkı sıkıya bağlantı içerisindedir. Karma’yı birkaç açıdan incelemek daha doğru olacaktır. Felsefi, manevi, ahlaki, teozofik, ezoterik ve enerjik açılardan bakmak karma açısından doğru olabilir. Bu yazımızda sadece enerjik ve Kozmik Enerji geleneği açısından incelemeye çalışacağız.Karma enerjik bakış açısından nasıl görülebilir ?


Karma kavramına göre ruh, gelişiminin gerektirdiği ve önceki reenkarnasyonda almadığı enerjileri araştırır. Her yeni reenkarnasyon ruh tarafından yeni enerji niteliklerinin geliştirilmesi ve gerekli standartlarda zaten mevcut olan belirli bir birikimi içerir. Hayatta olan bir kişiye çalışma ve keşfetmesi için verilen durumlar, ruhsal planındaki enerji türlerinin gelişimine katkıda bulunur ve verilen bu durumlardan geçen bir kişi ruhun matrisini belirli bir dizi enerji ile doldurmalıdır.


Kişi durumu doğru bir şekilde geçerse mevcut olan enerji-bilgi matrisi gerekli enerjilerle doldurulur. Yanlış bir şekilde geçerse temel programın planladığından daha düşük kalite enerji üretir. Düşük kalitede olmasından dolayı da enerjinin başlangıç matrisine girmesine izin verilmez, ancak ölümden sonra parçalanan geçici aura kılıflarında saklanır. Aslında tüm yaşamların bilgileri enerjetik bedenlerimizde saklanmaya devam eder ve bir sonrakine enerji geçişi olarak aktarılır.


Bu neden ile bir kişi tek bir yaşamda ihtiyaç duyduğu enerjileri verilen durumlarda geliştirmediyse, seçme özgürlüğü ile başka tür enerjiler ürettiyse, sonraki yaşamında ihtiyaç duyduğu şeyi tekrar yapmak zorunda kalacaktır.


Bir insan neden sonraki yaşamında olumsuz eylemlerinin cezasını çeker ?


Kişi aynı yaşamında cezasını alsaydı bu bir ruh ve sonsuz varlık için çok hafif bir ceza olacaktı. Bir kişi neden cezasını çektiğini bildiğinde, bunu psişesi (insan zihninin, bilincinin ve bilinç dışının tamamı) tarafından bilmediğinden çok daha kolay yeniden yaşanır olacak ve ruhun çabası en aza inmiş olacaktır. Bir kişi hayatında neden belirli bir zorlu durumun ortaya çıktığını bilmediğinde, karmik cezanın dayanıklılığı çok daha karmaşık ve acı verici olacaktır. “Hayatımda hiç kimseye zarar vermedim neden bu kadar acı çekiyorum?” gibi soruları sürekli olarak kendine soracak ve ruhun sürekli arayışına da katkıda bulunacaktır. Ruh her şeyi hatırlar ve kişinin önceki hataları yapmasına izin vermez, insana rehberlik eder ve onlara vicdanı veya iç sesi aracılığıyla fısıldar. Böylece insanın ruhsal tekamül ölçeğinde ardışık yükselişine ulaşmasını sağlar.


İnsan hayatı boyunca hiçbir şeyin farkına varmadıysa, ölümden sonra yaptıklarının yanlışlığını anlar mı ?


Ölümden sonra ne için cezalandırıldığını anlar ve kendisi için sonuçlar çıkarır. Her ne kadar derinden farkında olmasalarsa, reenkarnasyon sırasında geçmişin hafızası bloke edildiğinde, ruh aynı hatayı tekrarlayacaktır. Eğer farkındalık doğru anlayış seviyesinde, yani yeterince derinde gerçekleşirse, o zaman yeni bir reenkarnasyonda önceki hataları tekrarlamaz ve karmik bağımlılık zincirini bu yönde kesintiye uğratır.


Kozmik Enerji’de karma kavramı.


Kozmik Enerji’de karma kavramı basitleştirilmiş ve modernleştirilmiştir. Karma kelimesi daha çok genetik kalıtım ve kişinin doğum koşulları kelimeleri ile değiştirilebilir. Karma’nın bir cezalandırma aracı değil, kişiyi düzeltme aracı olduğunu anlamalıyız. Kişi herhangi bir neden ile karmasını düzeltme gayretine girdiyse, düşüncelerini, duygularını ve eylemlerini düzeltebildiyse o zaman karma işlevini yerine getirmiş olur ve kefaret ödenmiş sayılır.


Kozmik Enerji’de bulunan çeşitli frekanslar insanın hayatı boyunca biriktirmiş olduğu olumlu ve olumsuz karmaların değişimini sağlar. Karma hiçbir zaman tamamen değiştirilemez ya da tamamen yok edilemez. Sadece kişiye karmasını fark etmesini sağlayacak zamanın tanınmasını ve eski olumlu karmalarını şu andaki reenkarnasyonunda kullanmasını sağlar.


Atalardan gelen negatif enerjiler ve lanetler karma ile ilişkilendirilebilir. Çağımızda çağların geçişi ile bağlantılı olarak ve başka nedenlerle karma kavramı dönüştürülmüş ve basitleştirilmiştir. Şu anda tüm karmaşık karmik etkileşim mekanizması miras kavramında özetlenebilir. Karmik problemler genetik düzeyde bir kuşaktan bir kuşağa geçebilen sorunlar oluştururlar. Bunlar hem hastalıklar hem de şansızlık ya da daha önce yaşanmış acıların benzerini yeniden yaşama olarak karşımıza çıkabilir. Kozmik Enerji sistem olarak miras olarak aktarılan negatif enerjilerin kaldırılmasını ve kişinin karmik rahatsızlıklarının giderilmesini amaçlamaktadır. Var olan karmasını değiştirmek ya da daha olumlu davranışlara çevirmek kişinin kendi inisiyatifinde kalmaktadır.
* Bu bölümde kaynakça olarak Petrov’un öğrencisi Sayın Veaceslav Gurschi’nin yazılarından alıntılanma yapılmıştır.

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page